نکاتی در مورد پذیرش سمعک توسط کودکان

 

نکاتی در مورد نحوه پذیرش سمعک / دستگاه کاشت حلزون توسط کودکان

 

1- وسیله کمک شنیداری فرزندتان را دوست بدارید.

پذیرش سمعک و یا دستگاه کاشت از سوی والدین گام اول در جهت کاهش مقاومت کودک است. آن را به عنوان وسیله ای مفید و دوست داشتنی که به فرزندتان کمک می کند تا بهتر بشنود بپذیرید و با انتقال احساس مثبت به کودکتان به او کمک کنید. می توانید با بوسیدن و نوازش سمعک این حس را به کودکتان منتقل کنید.

2- در مورد سمعک مطمئن شوید که اندازه قالب، طول شلنگ ،کیفیت صدای ورودی به سمعک مناسب است. همچنین به طور مداوم اطمینان پیدا کنید که هیچ نوع عفونت. التهاب و جرم در گوش کودک وجود ندارد. در این مورد از نظر شنوایی شناس بهره مند شوید.

· در مورد کاشت حلزون نیز مرتب محل قرار گیری آهنربا را بررسی نمایید و از عدم وجود التهاب و زخم درمحل اطمینان حاصل کنید.

3- موقع گذاشتن سمعک یا دستگاه کاشت حلزون، کودکتان را در آغوش بگیرید و به نوعی بازی گونه آن را روی گوشش بگذارید. پس از گذاشتن سمعک کودکتان را تشویق کنید و با شادی آن را به سایر اعضای خانواده نشان دهید. هنگامی که سمعک روی گوش کودک است ازو تعریف کنید و با عبارات مناسب و بیان چهره ای مطلوب به او تلقین کنید که با سمعک زیبا تر است.

4- کودکتان را در جمع هم سالان کم شنوای خود قرار دهید.

استفاده از سمعک در گروه باعث پذیرش آسان تر و کاهش تمرکز کودک روی سمعک می شود.

5- هرگز کودکتان را مجبور به استفاده از ان نکنید.

اصرار به استفاده از سمعک و کاشت حلزون باعث می شود کودک احساس نا خوشایندی داشته باشد.

6- به درآوردن و حتی پرت کردن سمعک واکنش تندی نشان ندهید. واکنش های شدید، این رفتار را در کودک تقویت می کند. ابتدا کمی بی تفاوت باشید و در موارد شدیدتر آن را از دسترس کودک خارج کنید. این محرومیت باعث تحریک احساس مالکیت در کودک می شود.

راه حل دیگر قرار دادن سمعک روی گوش عروسک ها و محبت کردن به آنهاست. کودک برای جلب این محبت، تشویق می شود تا از سمعکش استفاده کند.

7- از اکسسوری های رنگی و فانتزی استفاده کنید. در حال حاضر پوشش های طرح دار و رنگین برای دستگاه های پشت گوشی کاشت حلزون وجود دارد. و حتی می توانید با هزینه اندک در منزل کاورهای زیبایی برای آن تهیه کنید. دقت کنید در تهیه این کاور ها برای سمعک پوششی روی میکروفون قرار نگیرد.

8- برای نوزادان می توانید با استفاده از بازوبندهای شنا، مانع دسترسی نوزاد به سمعک ها شوید. همچنین می توانید از چسب های دو طرفه مخصوص این کار استفاده کنید.

 

رابعه خلیلاوی

آسیب شناس گفتار و زبان

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس: خیابان کارگر جنوبی - چهارراه لشکر - خیابان کمالی - ابتداء خیابان مخصوص - بیمارستان لقمان حکیم - مرکز کاشت حلزون شنوایی

تلفن: 15 53 40 55 021 و 9 الی 05 90 41 55 021 داخلی 416